Logo Loading

post

NEDEN İNGİLİZCE ÖĞRENMELİYİZ?

TÜRKİYE İÇİN İNGİLİZCENİN ÖNEMİ

İletişim eksikliği, her çağın olduğu gibi bizim çağımızın da önemli bir problemidir. İnsanların, problemlerini dile getirmek istek ve ihtiyaçlarını gidermek için ihtiyaçları olan yegane unsur iletişimdir. Bu toplumun en küçük yapı biriminden tutun, en büyüğe kadar hepsi için geçerli bir durumdur. Yani iletişim yalnızca insanlar için değil, hayvanlar için de ya da cansız bir varlık olarak firmalar için de, devletler için de en gerekli unsurlardan biridir.

Her unsurun, her canlının ya da her topluluğun ihtiyaç duyduğu iletişim türü farklıdır. İnsanlar bu faaliyeti konuşarak gerçekleştirirken, hayvanlar çıkardıkları seslerle gerçekleştirilirler. Dikkat edilmesi gereken unsur ise hepsinin buna ihtiyaç duyduğudur. Devletlerin ya da tüm insanların iletişim faaliyetini gerçekleştirdiği dil ise İngilizcedir.

İngilizce, dünyanın neresine giderseniz gidin kendini geliştirmiş, bireysel olarak ya da dışarıdan destekle bu gelişimi sağlamış her insanın bildiği ya da en azından bilmesi gereken bir dildir. Dünya üzerinde yüzlerce dil vardır ve bireyin bu dillerden hepsini bilmesi mümkün değil, bu bakımdan İngilizce işlev olarak da oldukça önemli bir konumdadır.

İngilizcenin bu kadar önemli bir dil olmasına karşın, ülkemizde bu anlamda bir bilinç pek de gelişememiştir. İngilizce Yeterlilik Endeksinin 2018 yılı verilerine bakıldığında Türkiye’nin 88 ülke arasına 73. Sırada olduğu gözlemlenmiştir. Bu da bulunan durumun ne kadar riskli olduğunun en net göstergesidir. Türkiye’nin dünyanın en büyük 16. Ekonomisine sahip olması, bu İngilizce yeterlilik oranının ülke ekonomisine oranla çok düşük olduğunu göstermektedir.

Küreselleşen dünya, gelişen ekonomik şartlar Türkiye için de İngilizceyi önemli bir konuma getirmiştir. Bireyler artık iyi firmalarda geleceğe yönelik adımlar atmak istiyorlar ise yapmaları gereken ilk şey İngilizce öğrenmek olacaktır. Bireyler kurumsal, büyük çağlı şirketler bir yana dursun, küçük çaplı şahıs şirketlerine herhangi bir pozisyon için başvurduklarında bile kendilerine İngilizce sorulmaktadır.  Üstelik burada sorulan İngilizce, meşhur “Derdimi anlatacak kadar biliyorum.” İngilizcesi değil, tam anlamıyla bilinen, öğrenilmiş İngilizcedir. Bu da İngilizcenin Türkiye için geldiği konumun en önemli göstergesidir.

0
Connecting
Please wait...
Mesaj Gönder

Üzgünüz, şuan tüm operatörlerimiz çevrimdışı.Bize mesaj gönderebilirsiniz. En yakın sürede size dönüş sağlanacaktır.

* İsim
* Telefon
* Eposta
* Yardım almak istediğiniz konuyu kısaca tarif edin
Giriş Yap

Merhaba, Size daha iyi hizmet verebilmemiz için görüşmeden önce birkaç bilgiye ihtiyacımız var. Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

* İsim
* Telefon
* Yardım almak istediğiniz konuyu kısaca tarif edin
Canlı Destek
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?