İngilizce Öğren | Aysun Uğuş Bursa İngilizce Kursu

En Yaygın Kullanılan İngilizce Eş Sesli Kelimeler

İngilizce Eş Sesli Kelimeleri İnceledik

İngilizce eş sesli kelimeler yazımıza başlayalım. Bir dili öğrenirken en çok zorlanın konu nedir dersiniz? Gramer mi? Yazım mı? Yoksa telaffuz mu? Bu sorulara çoğu kişinin verdiği cevap “telaffuz” üzerinedir. Çünkü yeni bir dil öğrenmek için yazıya başvurmak oldukça kolaydır ancak bunu hem telaffuza dökmek hem de telaffuz edileni anlamak oldukça zordur. Peki bu zorluğu ortaya çıkaran unsurların temeli nedir? Çoğu kişiye göre eş sesli kelimeler.
Eş sesli kelimeler okunuşları, telaffuzları aynı olan ama anlam olarak birbirleri ile ilişkisi bulunmayan kelimelerdir. İngilizcede yoğun olarak kullanılan eş sesli kelimeler ise aşağıda verildiği gibidir.


Eight ve ate

İngilizce telaffuz açısından en çok karıştırılan kelimeler eight ve ate kelimeleridir. Ate, yemek anlamına gelen “to eat” fiilinin geçmiş zaman halidir. Örneğin “I ate an entire cake” derken “Kekin tamamını yedim” demiş oluruz. Buradaki “yedim” fiilinin sağlayan İngilizce fiil ide “ate” fiilidir. Oysa eight bir sayı olan sekizin İngilizce karşılığıdır.

Bear ve Bare

Telaffuz olarak birbirinin aynısı olan bu sebeple oldukça karıştırılan bir diğer ikili de “bear” ve “bare” ikilisidir. Bu ikiliden “Bear” ayı, “Bare” ise çıplak demektir. Örneğin: “I’m afraid of bears” diyen biri ayıdan korktuğunu belirtmek istemiştir.

Bu, by ve by

Geldik İngilizceyi yeni öğrenenlerin baş belası 3 kelimeye. Baş belası diyoruz çünkü gerçekten bu kelimeleri birbirinden ayırt etmek oldukça zor. Çünkü yazılışları bile birbirine oldukça benziyor. Gelelim kelimelerin anlamına
Buy: satın almak anlamında kullanılan bir kelimedir.
By: Bir şeyin yakında ya da yakınında olduğunu belirtirken, ya da bir durumun kimin tarafından gerçekleştirildiğini belirtirken kullanılan bir kelimedir.
Bye: Bye ise vedalaşırken kullanılan ve “Görüşürüz!” anlamına gelen bir kelimedir. Örneğin: “Bye! Take care of yourself!”

Eye ve I

Telaffuz olarak karıştırılan bir diğer ikili de “eye” ve “I” ikilisidir. Bilindiği üzere “Eye” göz anlamına gelmektedir. “I” ise “ben” anlamına gelmektedir. “I’m 21 years old.” Derken “Eye” değil, “I” kullanılmaktadır.

Ferry ve Fairy

Fairy, sihirli, büyülü anlamına gelen bir kelimedir. Ferry ise, dilimizde de benzer telaffuda kullanılan feribotun İngilizce karşılığıdır. Örneğin “The ferry in İzmir is really good” derken “Ferry” kullanılmaktadır.

For ve Four

Bu ikili, sosyal medyada da yoğun olarak birbiri yerine kullanılmaktadır. Tabii oradaki karışık kullanım “karıştırmak” kaynaklı değil, kolaylık amaçlıdır. Örneğin karşılıklı takipleşmeyi belirten “follow for follow” kalıbı, “follow 4 follow” olarak da kullanılabilmektedir. Oysa “for” için anlamına gelen bir kelimedir. “Four” ise bir sayı olan dördün İngilizce karşılığıdır.

Hour ve Our

Bu ikilinin karıştırılma nedeni İngilizcede bazı kelimelerin yutulmasıdır. Hour kelimesi telaffuz edilirken “h” sesi okunmamaktadır. Bu durum know fiili de telaffuz edilirken “k” harfi okunmamaktadır. Oysa “hour” saat anlamına gelmektedir. “Our” ise bir şeyin “bizim” olduğumuzu belirtmek için kullanılmaktadır.

Aslında yukarıda verilmiş olan ve birbiri ile karıştırılan kelimelerin tamamı cümle içinde kullanıldığında asıl anlamını zaten göstermektedir. Ya da kullanıldığı zaman, kelimenin asıl anlamını zaten vermektedir. Yan örneğin biri ile vedalaşırken “Bye!” dendiğinde akla diğer kelime ve anlamlarının gelmesi mümkün değildir. Ancak tabii her kelimenin ayır edilmesi bu kadar kolay da değildir. Online dil eğitimi, bu konuda oldukça avantajlıdır. Çünkü Aysun Uğuş Yabancı Dil Eğitim Merkezlerinde hem telaffuz hem de gramere ağırlık verildiği için birinden birinin aksaması, geri kalması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Leave a Comment