İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce tüm dünyada yaygın olarak kullanılan diller arasında ilk sırada yer almaktadır. İngilizce öğrenmek her insan için neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. İngiliz kökenli olmayan ülkelerde bile ikinci resmi dil olarak kabul edilen İngilizce, artık özellikle iş dünyasında yer almak veya eğitiminin kalitesini artırmak isteyenler için olmazsa olmaz bir konuşma yetisi haline gelmiştir. İngilizce eğitimi alarak bu dili iyi seviyede kullanabilen kişilerin, alanlarında rekabet ettiği tüm kişi ve kuruluşlara karşı bir adım önde olduğu bilinmektedir. İngilizce öğrenmenin yalnızca rekabet ve ticari faaliyet amacına değil; kişisel gelişim, küresel takip alanlarına da hizmet etmesi bu dile olan öğrenme ihtiyacını artırmaktadır. Özellikle bilimsel yayınların tamamında İngilizcenin hâkim olması, yapılan araştırmalara yönelik kaynak bulma açısından da İngilizcenin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Bu denli yüksek seviyede ihtiyaç alanı bulunan bu evrensel dilin öğrenilmesi için insanlar pek çok eğitim yöntemi denemektedir. Kurumların verdiği formal eğitimlerin yanı sıra, herhangi bir destek almadan informal şekilde de sıfırdan İngilizce öğrenmek mümkündür. Ancak her dilde olduğu gibi, İngilizce için de kullanım alanı bakımından bilgi sahibi olmak büyük önem taşımaktadır.

Günlük konuşma dili, ticari faaliyetler için kullanılan iş terimleri, araştırmalara ve bilime yönelik kullanılan dil gibi pek çok varyantı bulunan İngilizcenin, öğrenilmesindeki temel kolaylık dil bilgisel kurallara bağlı kalmak şartıyla kullanım alanınıza yönelik bir öğrenim tercihinde bulunmaktır. İngilizce öğrenmek için; ihtiyaç duyduğunuz İngilizcenin niteliği hangi kullanım alanına giriyorsa; günlük, terimsel, iş odaklı, akademik vb. alanlardan birine yoğunlaşarak öğreniminizle ilgili ilk adımı atmanız en doğrusu olacaktır.

İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler

İngilizce öğrenmek için pek çok eğitim kanalı, kaynak ve pratik imkânı bulunmaktadır. Bu kanallardan ister kurumsal; formal bir eğitim, ister bireysel; informal bir eğitim tercih edilsin, en önemli nokta amaç-odak noktasıdır. Amaç-odak noktası eğitim bilimlerinin herhangi bir eğitim konusu için şart koştuğu kuralların ilki ve en mühimidir. İngilizce öğrenirken de öncelikle öğreneceğiniz dilin kendi yaşantınızdaki yerini belirleyerek öğrenim amacınızı tanımlamanız gerekir. Yani eğitim hayatınızın bir gerekliliği olarak sıfırdan İngilizce öğrenmeniz şartsa, İngilizce eğitiminizin amacı öğrenim yaşantınızın iyileştirilmesine hizmet eden bir yatırım niteliği taşımasıdır. Odak noktanız ise bu durumda ilgili olduğunuz alanın akademik İngilizce bölümü olacaktır. Ayrıca İngilizce öğrenirken odak noktanız ne olursa olsun, dilin temel kullanım kurallarından bağımsız hareket etmeniz mümkün değildir. İngilizce geliştirmek için kelime sayısını artırmanın oldukça faydalı bir yanı vardır.

Öğreniminizin daha iyi şartlarda gerçekleşmesi için takip etmeniz ve dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Eğitim kurumları aracılığıyla İngilizce öğrenmek istediğinizde tercih edeceğiniz kuruluşun alanında uzman ve tecrübeli bir kurum olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Kendi bilgi seviyenize uygun olan bir kur belirleyerek, güvenilir kaynaklardan faydalanmanız öğrenim sürecinizi hızlandıracaktır.
  • Spesifik alanlara yönelik İngilizce öğrenmek istiyorsanız, temel eğitimin ardından alanınıza uygun pratik yapabileceğiniz deneyimler yaşamanız özellikle konuşma yetinizin gelişmesine büyük katkı sunacaktır.
  • İngilizce geliştirmek için eş zamanlı olarak kelime bilginize ve kullanım alanınıza yönelik odak çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

Aysun Uğuş İngilizce Kursu geliştirdiği özel öğretim programları sayesinde temel seviye de dâhil olmak üzere yabancı dil öğreniminizi profesyonel bir stratejiyle bütünleştirmektedir. Yazılı ve sözlü ifadelerinizin en doğru şekilde gelişmesi adına kategorize eğitim planı uygulanarak, her iki alanda da standardın üzerinde bir performans göstermeniz sağlanmaktadır. Spesifik kullanım alanlarına yönelik İngilizce öğrenmek veya İngilizcesini geliştirmek isteyenler için ayrıca odak kurslar dâhilinde hizmet vermektedir. Sınav hazırlıkları, öğretim destekleri, kişisel gelişim kapsamında İngilizce öğrenimine dair ihtiyaç duyulan tüm desteği Aysun Uğuş İngilizce Kursu’ndan alabilirsiniz.