Aysun Uğuş Bursa İngilizce Kursu

İngilizce Kitabı Nasıl Okumalıyız ?

Kitaplardaki Gramer Yapılarını İncelemekten Okuduğunu Anlamayan

Kitaplardaki gramer yapılarını incelemekten okuduğunu anlayamayan, günlük sohbet edebilecek birilerini bulmayan insanların yöneldiği bir diğer aktivite ise film izlemektedir. Daha önceki yazılarımızda ele aldığımız İngilizce pratik yapma yöntemlerinden biri olan film izlemek, İngilizce öğrenimini desteklemenin en etkili ve eğlenceli yollarından biridir. Bu yöntemi denemek isteyen ama aklında soru işareti olan birçok birey mevcuttur. Biz de bireylerin aklındaki bu soru işretlerini gidermek ve aldıkları İngilizce eğitimleri bu yöntem ile pratik yaparak desteklemelerini sağlamak için bu yazıda “İngilizce film izlemek yabancı dil öğrenimini nasıl destekler?” sorusunun cevaplarını ele aldık

İngilizce öğrenimini film izleyerek desteklemenin ilk ve en önemli nedeni bu filmlerin dil öğretme amacı gütmemesidir. Böyle bir detayın dil öğrenimini nasıl desteleyeceğini açıklamak gerekirse şöyle diyebiliriz ki, filmlerde böyle bir çabanın olmaması demek filmlerde kullanılan dilin ve olayların gerçeğe yakın ya da birebir gerçek olması demektir. Filmlerde rol alan aktörler dili günlük hayatta kullandıkları gibi ve var oldukları bölgenin aksanı ile kullanırlar. Filmlerde doğal dil ve aksan kullanılması, dil eğitimi gören kişilerin gerçeğe yakın bir telaffuz kullanmalarını sağlayacaktır. Bu da geleneksek dil eğitimi veren etüt merkezlerinin bir eksisini yok etmeye yarayacaktır.
Film izlemek, eğlenceli bir aktivite olduğu için yorgun olduğunuz ve tekrar yapmayı es geçtiğiniz zamanlarda bile yapmaktan vazgeçmeyeceğiniz bir diğer pratik yapma yoludur. Bu da size sürekli tekrar sağlayacağı için öğrendiklerinizin unutulmasını zorlaştıracaktır.
Eğer sürekli öğrenmeye ve farklı kültürleri keşfetmeye meraklı bir birey iseniz, film izlemek size bu alanda da destek sağlayabilmektedir. Farklı kültürler ve bölgeler ile ilgili ekstra bilgi edinmenizi sağlayacak bu aktivite, size sevdiğiniz bir alanda iç görü, kültürel gelişmişlik ve her seferinde biraz daha artan ileri seviye bir dil bilgisi sağlayacaktır.
Bir diğer önemli kazancı ise “telaffuz”. Dil öğreniminizi film izleyerek desteklemenin en önemli getirilerinden biri de size doğru telaffuz yöntemini sunması olacaktır. Bu telaffuzu dilin asıl konuşulduğu bölgelerde yer alan insanlardan duymak ise size bu durumun ekstra getirici olacaktır.Burada unutulmaması gereken unsur şudur ki; bu belirttiğimiz durumların alınmakta olan eğitimi destekler nitelikte olduğudur. Yani film izlemek ekstra bir bilgi birikiminiz olmadan dil öğrenmenizi desteklese de tek başına yeterli değildir.

Leave a Comment