niçin ingilizce öğrenemiyoruz

Niçin İngilizce Öğrenemiyoruz?

Hemen hemen herkes İngilizceyi bildiğini söylüyor ama ne kadar doğru. Niçin İngilizce Öğrenemiyoruz? İngilizce sınavlarında başarılı olmamamıza rağmen,yolda karşılaştığımız bir turiste yol tarifi verebilir miyiz? Sorulması gereken bir soru. Bu durumun sebebi tamamen grammer odaklı öğretimden kaynaklanıyor, oysaki İngilizce sadece grammerdan ibaret değil.

Öyleyse aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz Niçin İngilizce Öğrenemiyoruzun sebeplerine bakalım .Umarım size katkısı olacaktır.

1. Grammer odaklı eğitimden uzaklaşmak

Evet , eğitim sistemimizde tamamen hatalı olan ilk sorun grammer odaklı öğretmek.Bu artık yadsınamayacak gerçek oldu. Yeni doğan bir çocuk düşünün. Grammer ile mi başladı dil öğrenmeye ? Cevabı basit : Elbette,hayır. Öyleyse ,ilk kural dinlemeli ve bunu pratiğe çevirmeliyiz.Pratik öğrenmenin ilk aşamasıdır.Bunu unutmayalım. Ne kadar pratik yaparsak ,o kadar dili öğrenmiş oluruz.

2. Yanlış yapmaktan Korkmayın

Bu korkuyu yok etmenin bir  tek yolu var.Pes etmeyeceksiniz. Hatalı bile olsa konuşmaktan korkmayın. Öğretim yöntem ve tekniklerine bakıldığında en iyi öğrenme yollarından birinin hata yaparak öğrenme olduğunu göreceksiniz. Gerçek hayatta da böyle değil mi? Hatalarımızdan öğreniyoruz.İşte İngilizce dilinde de böyle.Korkmayın. Cesaretinizi toplayın ve yanlış ta olsa konuşmaya çalışın. Yeterki deneyin ve başlayın. Ufak pratikler ile başlayabilirsiniz.Arkadaşınız ile,eşiniz ile,dostunuz ile, internetten bulacağınız chat friends ile konuşmaya başlayın. Haydi şimdi hemen 🙂

3.Yurt Dışında Öğrenebilirim

İngilizce Türkiyede öğrenemiyorum.Yurt dışına muhakkak gitmeliyim,düşüncesini onaylamıyoruz. Elbette kültürel gezilere katılabilirsiniz,genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. Fakat İngilizce tamamen öğrenmek için illaki yurt dışına çıkmak gerekmiyor.İnternet kocaman bir dünya .Farklı ülkelerden yabancı arkadaşlar edinip sohbet edebilirsiniz.Yine internette var olan uygulamalardan telefonunuza tabletinize indirip İngilizce pratikler yapabilirsiniz.2021 yılında teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda .

Çizgi filmler hem sizin hem de çocuğunuzun İngilizce gelişimine oldukça katkıda bulunacaktır.

4.İngilizce Şarkı & Podcasts

İngilizce öğrenmenin ve konuşmanın bir yolu da İngilizce şarkılar dinlemek,ezberlemek ve söylemek.Bu hem dinleme,hem telaffuz hem de kelime dağarcığınızı geliştirecektir.Hergün dinleyeceğiniz ve dinlerken söyleyeceğiniz İngilizce şarkılar ile ,İngilizce bilginizin kısa sürede ne kadar geliştiğini siz dahi anlayamayacak ve şaşıracaksınız.

Gel gelelim podcastlere. Podcastler oldukça popüler oldu.Farklı konular ile ilgili sayısız podcastler var. Günde 2 podcast,sürekli olmak şartıyla dinlediğinizde İngilizceniz ilerleme basamaklarını anlamadan çıkacaksınız.

Öyleyse hemen şimdi telefonlarınızı alın ,podcast indirip dinlemeye ve İngilizce pratik etmeye başlayın

Öyleyse hemen şimdi telefonlarınızı alın ,podcast indirip dinlemeye ve İngilizce pratik etmeye başlayın

Yaşadığımız çağın teknolojisi ile İngilizce dilinizi geliştirememiz imkansız. Haydi şimdi hemen podcast dinlemeu Benim de takip ettiğim allearsenglish.com sitesinden 1

Çizgi filmler hem sizin hem de çocuğunuzun İngilizce gelişimine oldukça katkıda bulunacaktır.

5. Çalışmak

Her öğrenmenin ve öğrendiğini ilerletmenin temelinde çalışmak yatar. Hergün ayıracağınız 30 dk lık çalışma zamanla artacak ve siz istediğinize hedefinize ulaşmış olacaksınız.Burada ana nokta sıkılmamak ve pes etmemek. Bu sebeple izleyeceğiniz İngilizce filmler,diziler,okuyacağınız İngilizce kitapları,dinleyeceğiniz İngilizce şarkılar,podcastler hepsi önemli ve her birini severek yapmalısınız. Sevdiğiniz şeyleri seçin. Böylece kısa sürede  İngilizce konuşmaya başladığınızı kısa sürede göreceksiniz.

İngilizce Kelime bilgisi, Dinleme, Okuma, Konuşma, Yazma ile bir bütündür. Her biri birbirine bağlıdır ve birinde olan eksiklik diğerini etkiler. Hepsini geliştirmeye çalışalım.