Aysun Uğuş Bursa İngilizce Kursu

Var Olduğuna İnanamayacağınız 7 İngilizce Kelime!

Daha Önce Duymadığınız Kelimeler

Her Dilde Var Olduğuna İnanılmayan, Duyulduğu Zaman Kulağa Tuhaf Gelen Kelimeler Mutlaka Vardır. Şuan Bu Yazıyı Okuyan Çoğu Kişinin Aklında Bu Kelimelerden Birçoğu Gelmiştir Bile. Bu Yazının Devamında Bahsi Geçen Kelimelerin Bir Kısmı Ele Alınmıştır Ki, İngilizceyi Eğlenerek Öğrenmek Mümkün Kılınsın.

 1. Kerfuffle
  İlginç Telaffuzu Bulunan Kelimeler Listemizin Başında Kerfuffle Kelimesi Geliyor. Bu Kelimenin Ne Anlama Geldiğini Uzun Uzun Tanımlamak Yerine Bir Örnek İle Açıklasak Daha Anlaşılır Olacaktır. İki Kişinin Bir Ortamda Olduğunu Düşünün. Bu İki Kişi Bir Konu Üzerinde Tartışıyor, Ancak İkisi De Birbirini Dinlemiyor Ve Kesinlikle Ortak Bir Fikirde Uzlaşamıyorlar. İşte Bu Uzlaşamama Durumunda Ortaya Çıkan Gürültüye, Şamataya Kerfuffle Deniyor.
 2. Hullabaloo
  Anlamı, Telaffuzundan Çıkarılabilen Bir Kelime Var Karşımızda. Bu Kelime, Bir Konu Üzerine Tartışan Ve Bir Süre Sonra İstemli Ya Da İstemsiz Bağırmaya Başlayan İnsanların Çıkardığı O Bağrışma Sesini İfade Etmek İçin Kullanılıyor.
 3. Cacophony
  Sıradaki Kelimemiz Yine Gürültü İle İlgili Ancak Bahsi Geçen Üç Kelime İçerisinden En Korkunç Ve Rahatsız Edicisi. Bir Ortam Düşünün Ki Kuş Sesleri, Bebeklerin Bağrışma Sesleri, Gürültülü Bir Şekilde Sohbet Eden İnsanlar Ve Korna Sesleri Birbirine Karışmış Olsun. Bir Ürküntü Yaşadınız Değil Mi? İşte Cacophony, Tam Olarak Bu Gibi Ortamları –Yani Alakasız Seslerin Bir Araya Gelip Oluşturduğu Gürültüyü- İfade Etmek İçin Kullanılıyor. Üstelik Bu Kelime, Kakofoni Şeklinde Dilimize De Geçmiş Bulunuyor.
 4. Whippersnapper
  Bu Kelime Hızlı Okunduğu Zaman En Az Bir Tekerleme Okunmuş Kadar Zor Bir Hale Bürünse De, Kendisinin Tekerlemeler İle Hiçbir Alakası Bulunmuyor. Öyle Ki, Kamçı Anlamına Gelen “Whip” Ve Tersleme Anlamına Gelen “Snap” Kelimelerinden Gelmiş Gibi Dursa Da Bu Kelimeler İle De Hiçbir Alakası Bulunmuyor. Günümüzdeki Anlamı “Ukala” Ve “Çokbilmiş” Gibi Kelimelere Karşılık Gelse De, Geçmişte Daha Çok Hırsı Ve Amacı Bulunmayan Tembel İnsanları Anlatırken Bu Kelimeye Başvurulduğu Biliniyor.
 5. Gobbledygook
  Gobbledygook, Anlamını Telaffuzu İle Birebir Karşılayan Bir Kelime. Hiçbir Anlamı Bulunmayan Ve Saçma Sapan Olan Kelimeler Anlatılırken Bu Kelimeye Başvuruluyor. Ayrıca Sürekli Teknik Terimler Kullanan Ve Karşısındakinin Anlamasına Asla Müsaade Etmeyen İnsanların Konuşmaları Da Yine Bu Kelime İle Eleştirilebiliyor. Yani Bir Kelime Düşünün Ki, Telaffuzu Hindilerin Çıkardığı Seslerden Türetilmiş Ve “Saçma Sapan Kelimeler”  Anlamı Verilmiş Olsun.
 6. Poppycock
  Hiçbir Bilgisi Olmadığı Halde Bilgili Görünmek İçin Sürekli Konuşan Ve Her Konuda Fikir Beyan Eden İnsanları Mutlaka Görmüşsünüzdür. Yalan Yanlış, Temelsiz Konuştuklarını Bildiğiniz Halde, Konuşmaya Devam Ettiklerine De Tanık Olmuşsunuzdur. İşte Tanık Olduğunuz Bu Durum, Yani “Yalan Yanlış Ve Boş Konuşma” Durumu, İngilizcede Poppycock Kelimesi İle İfade Ediliyor.
 7. Curmudgeon
  Curmudgeon, Sürekli Sinirli, Asık Suratlı Ve Huysuz Olan İnsanları Anlatmak İçin Kullanılıyor. Yani Bu Tür Bir Arkadaşınızdan Bahsederken Uzun Uzun Anlatmak Yerine “He İs A Real Curmudgeon!” Demeniz, Onun Huysuz Ve Aksi Bir İnsan Olduğunu İfade Edebilmeniz İçin Yeterli.
  Özetlemek Gerekirse, Bir Dilde Kullanılabilecek Belki Binlerce Kelime Bulunuyor. Bir Mekana, Bir Müfredata Bağlı Kalıp Yalnızca Bir Kaynak Üzerinden Gidilen Ve Kesinlikle Bir İletişim Barındırmayan Dil Okullarının İse Bu Binlerce Kelimeyi Öğrenim Gören Kişilere İletmesi Mümkün Olmuyor. Çünkü Farklı Kelimeler Kullanmanın Ve Kelime Dağarcığını Geliştirmenin Yolu Konuşmaktan, Sohbet Etmekten İletişim Kurmaktan Geçiyor. Bu Da Ancak İletişimi Her Zaman Ön Planda Tutan Ve Dil Öğretmek İçin Sadece Bir Metot Benimsemek Yerine Birçok Metodu Bünyesinde Barındıran Online Eğitim Dil Okulları İle Mümkün Hale Gelebiliyor.

Leave a Comment