Logo Loading

post

SINAVLARDA READING YETENEKLERİNİZİ GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ

SINAVLARDA READING YETENEKLERİNİZİ GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ

SINAVLARDA READING YETENEKLERİNİZİ GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ

İngilizceyi belirli bir seviyede öğrendikten sonra reading sorunu yaşamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğitim sırasında çok fazla kitap okumuş ve sürekli alıştırma yapmış olabilirsiniz fakat bu, sınavlardaki reading bölümlerinde size yeteri kadar yardımcı olmayabilir. Yapılan araştırmalara göre, paragraf sorularındaki tüm zorluk, dikkat dağınıklığı ile ortaya çıkıyor. Yani sorunun ne kadar zor ya da kolay olduğu önemli değil, önemli olan sizin dikkatinizin dağılmaması.

Bu durumda öncelikle sınavlarda yaşayacağınız heyecan konusunda bazı önlemler almanız gerekiyor. Özellikle TOEFL ve IELTS gibi sınavlardaki yorucu, uzun paragrafları doğru anlayabilmek için dikkatinizin dağılmaması büyük önem taşıyor. Odağınız ne kadar güçlü olursa, anlama yeteneğiniz de o kadar uyanık olacaktır. Heyecan ve korku, okuduğunuzu anlamanızı zorlaştırır. Vaktin yetersiz olduğunu düşünmek de en az heyecan ve korku kadar düşmanınız olacaktır. Tek yapmanız gereken dikkatli olmak, zaman konusunda endişelenmemek ve önerilerimize kulak vermek. Bu sayede İngilizce sınavların okuma bölümlerinde hata yapma oranınız düşecektir.

1- Önce soruyu okuyun

İngilizce sınavlarda, paragraf sorularında en önemli kural önce soruyu okumak ve daha sonra cevabı arayarak paragrafı okumaktır. Bunu karşıdan karşıya geçmek gibi düşünebilirsiniz. Önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakma kuralını, reading sorularında yaşarsanız büyük bir zaman kaybı yaşarsınız. Önce paragraf sonra soruyu okumak, tekrar dönüp paragrafı ihtiyacı doğuracaktır. Bu yüzden ne aradığınızı bilerek paragrafı okumak için önce soruyu okumanızda fayda var.

0
Connecting
Please wait...
Mesaj Gönder

Üzgünüz, şuan tüm operatörlerimiz çevrimdışı.Bize mesaj gönderebilirsiniz. En yakın sürede size dönüş sağlanacaktır.

* İsim
* Telefon
* Eposta
* Yardım almak istediğiniz konuyu kısaca tarif edin
Giriş Yap

Merhaba, Size daha iyi hizmet verebilmemiz için görüşmeden önce birkaç bilgiye ihtiyacımız var. Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

* İsim
* Telefon
* Yardım almak istediğiniz konuyu kısaca tarif edin
Canlı Destek
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?