YDS 18 Nisan’da Yapılacak

YDS Sınavı Ne Zaman?

YDS tarihi 18 Nisan’da!

YDS Sınavı tarihi, neredeyse gelip çattı. Bir aydan daha az zaman kalan bu önemli sınava başvuracak olan adayları heyecanlı bir bekleyiş alıyor. Adayların yabancı dil bilgisini ölçen bu sınav; ilkbahar ve Sonbahar Dönemi olmak üzere senede iki defa yapılır. Farklı alanlara yönelik yabancı dil yeterliliğini belgelemek isteyen her yaştan aday, YDS Sınavına farklı amaçlarla katılabilmektedir. 

Yabancı dil bilgisinin bu denli önem kazandığı ve mesleki yeterlilik ölçütü olarak da kullanıldığı günümüz dünyasında, adayların yabancı dil yeterliliğini belgelemesi gerekmektedir. Gerek akademik hayat, gerekse kariyer alanında işine yarayacak olan bu sınavı kazanmak, çok büyük önem arzetmekte.

YDS Sınavı Ne zaman? 

25 Şubat – 08 Mart 2021 tarihleri arasında başvuru alan ve geç başvuru işlemleri 16 Mart 2021’de tamamlanan YDS Sınavı, 18 Nisan 2021 günü yapılacak; sonuçları ise 11 Mayıs tarihinde açıklanacak.

YDS Sınavı Saat Kaçta Yapılacak?

YDS Sınavı Saat Kaçta

18 Nisan 2021 Pazar günü yapılacak olan sınav, saat 10:15’de yüzyüze olarak başlayacaktır.

YDS Sınavı Kaç Soru?

YDS Sınavı’nda adayların çözmesi için çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan testler kullanılıyor. Adaylar; sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama alanında sorular ile karşılacak. Sınav süresi ise (3 saat) 180 dakika olarak belirlenmiştir.

YDS Sınavı için HES Kodu Çok Önemli

Tüm dünyayı saran ve ülkemizde de bir seneyi aşkın zamandır etkisini sürdüren pandemi sebebiyle; kafelere, toplu taşımalara, hastanelere, devlet kurumlarına, mağazalara kadar HES kodu ile girişin önemi gün geçtikçe artarken; YDS sınavına da hes kodu ile girilmesi gerekmekte. ÖSYM’nin Hayat Eve Sığar, yani HES kodu ile ilgili açıklamasını ÖSYM sitesinden inceleyebilirsiniz. 

YDS Sınavı Nedir?

Açılımı Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı olan YDS, yabancı dil yeterliliği istenen uzmanlık eğitiminde, lisans üstü eğitim ve bazı öğretmenlik atamalarına yönelik dil seviyesini ölçmede kullanılan bir sınavdır. Üstelik, geçmişte ÜDS ve KPDS olarak uygulanan yabancı dil sınavlarını tek bir çatı altında toplama özelliği bulunmakta. YDS yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabilir. İstatistiklere bakıldığında Sınava yapılan başvurular en çok yüksek lisans eğitimine giriş için yapılmaktadır. Ayrıca, TUS, DUS, ALES gibi sınavlarla birlikte değerlendirildiğini de yaygın bir şekilde görmekteyiz.

Doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların YDS sınavına girmesi zorunludur. TUS ve DUS sınavına girecek adayların yabancı dil yeterliliği koşulunu sağlamak için YÖKDİL, YDS veya TIPDİL sınavlarından herhangi birini seçip girmesi şarttır. YDS sonuçları, Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı olan DUS ve Tıpta Uzmanlık Sınavı olan TUS sonuçları ile birlikte değerlendirilebilir.

ÖSYM tarafından Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) kapsamında alan sınavı yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında geçerli olacak KPSS puanının hesaplanmasında da YDS sonuçları kullanılmaktadır.

Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda, kıstas olarak YDS puanları kabul edilmektedir. Yurt dışında bir yükseköğretim programını bitiren kişilerin diploma denklik işlemlerinde ise yine YDS sonuçları kullanılabiliyor.

YDS Sınavı için Kaç Puan Almalıyım?

TUS, DUS ve ALES gibi sınavlarda  istenen yabancı dil koşulunu sağlamak için YDS puanı kullanılabilmektedir. Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavlarında (DUS), yüksek lisans ve doktora başvuruları için kurumlar tarafından geçerli sayılan gerekli YDS puanları farklıdır. Örneğin ALES ‘e girerek yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlilik çalışmasına başlamak için adaylar 100 üzerinden en az 65 puan almak zorundadır. TUS ve DUS sınavlarında geçerlilik sayılabilmesi için, sınava diren adayların YDS ‘den en az 50 puan alınması gerekmekte. İşte YDS bu kadar önemli bir sınavdır..

YDS Sınav Sürecinin Her Adımında Yanınızdayız

YDS‘de sizi hedefinize ulaştıracak puanı almak ve sınava hazırlıkta birçok adayın önünde en büyük engel olan YDS engelini tek seferde aşabilmek için Aysun Uğuş Dil Kursu’na kayıt olabilir, YDS Sınavı için gerekli puanı alma başarısı elde edebilirsiniz. Yetkin ve alanında uzman eğitim kadromuz, çok yönlü eğitim anlayışımız ile hem örgün hem de online eğitim ile öğrencilerimizi hedefledikleri noktaya emin adımlarla ulaştırıyoruz. Bursa İngilizce Kursu hakkında bir arayışınız varsa, Aysun Uğuş Dil Kursu’na gelerek doğru bir seçim yapmış olacaksınız.

Modern eğitim olanaklarını kullanarak evde, okulda, iş yerinde sınava çalışıp YDS ‘de derece yapan birçok kursiyer gibi siz de hayallerinize yalnızca bir başvuru kadar uzaktasınız! Kurulduğu ilk günden bu yana aynı titizlik ve özenle çalışan, değerlerini koruyan ve eğitim modeli ile örnek olan kursumuzda YDS Sınavı için gereken yeterliliğe ulaşacağınız konusunda hiç kuşkunuz olmasın. Eğitim bizden, çabası sizden!

Hakkımızda ayrıntılı bilgiyi edinebilir, YDS Sınavı konusunda destekleyici eğitim için vakit kaybetmeden bizi arayabilirsiniz.